انجمن ادبیات داستانی دریچه

لطفا شکیبا باشید
dariche93.ir


ناديا هاشمي

پزشك، نويسنده


ناديا هاشمي در نيويورک به دنيا آمد و در نيوجرسي بزرگ شد. مادر و پدرش که هردو در افغانستان به دنيا آمدند در اوايل دهه ي ۱۹۷۰ و قبل از حمله‌ي روسيه، اين کشور را ترک کردند. مادرش که نوه‌ي يک شاعر عالي مقام بود، به اروپا سفر کرد تا مدرک مهندسي عمران بگيرد و پدرش به ايالات متحده آمريکا مهاجرت کرد، جايي که در آن سخت تلاش کرد تا به روياهايش جامه عمل بپوشاند و زندگي بهتر و زيباتري را براي خانواده‌ي درجه يک و اقوام دورترش بسازد. ناديا اين شانس را داشت که خانواده‌ي بزرگي از خاله ها و عمه‌ها، عموها و دايي‌ها و فرزندان آن‌ها اطرافش باشند و همين باعث مي شد فرهنگ افغاني بخش مهمي از زندگي روزمره‌ي آن‌ها شود.
ناديا به دانشگاه برانديز رفت و موفق شد تحصيلات خود را در رشته‌ي مطالعات خاورميانه و زيست‌شناسي تکميل کند. در سال ۲۰۰۲ براي اولين بار همراه با والدينش ـ که از دهه ي ۱۹۷۰ تا آن زمان سرزمين‌شان را نديده بودند ـ به افغانستان سفر کرد. اين سفر در حکم تجربه‌اي تلخ و شيرين براي آنان بود، چرا که توانستند آثاري را از خانه‌هاي زمان کودکي خود  پيدا کنند و با عزيزانشان ديدار مجددي داشته باشند.
ناديا وارد دانشکده پزشکي در بروکلين شد و در يک سازمان اجتماعي افغاني ـ آمريکايي نيز عضو شد که هدفش ارتقا و آموزش رسوم فرهنگي بود، بخصوص در روزهاي تيره و غمبار پس از واقعه‌ي سپتامبر ۲۰۰۱۱.
پس از فارغ‌التحصيلي از دانشکده پزشکي براي تکميل دوره‌هاي تخصصي پزشکي اطفال به بيمارستان ان واي يو / بلوو در نيويورک سيتي رفت. پس از اتمام اين دوره، همراه با همسرش  به مريلند رفتند که اکنون نيز در اين شهر به عنوان متخصص اطفال کار مي‌کند. ناديا همچنين عضو گروه « بانوانِ پزشک» است، که گروهي محلي  از زنان پزشکي است که با هم ورزش مي کنند، غذا مي‌خورند و وبلاگ‌نويسي مي‌کنند.
هاشمي بعد از آن که دوره سخت و دشوار  پزشکي را تکميل کرد، سعي کرد به آرزو و خواسته‌اي قديمي بپردازد که مدت‌ها بود ناديده‌اش مي‌گرفت. تجارب تربيتي او و علاقه شخصي‌اش تواما به شکل داستان‌هايي از سرزمين پدر و مادر و پدربزرگ و مادربزرگش شکل گرفت ( برخي از اين افراد به شکل مهمان در داستان‌هاي او ظاهر مي‌شوند!) داستان نخستينش « مرواريدي که صدفش را شکافت» در ماه مي سال ۲۰۱۴ منتشر شد. داستان دومش نيز که در مورد فاجعه‌ي غمبار پناهندگان افغان در اروپا است، رو به پايان است.
ديگر نوشته‌ها:
نيمی از شرق
يك خانه بدون ويندوز
زماني كه ماه پايين است
مرواريدی که صدفش را شکست (ترجمه شده به فارسي)
اشتراک گذاشتن در تلگرام
تصویر کاربر  مشخصات اجمالی 

 نــــام 

ناديا هاشمي

 تاریخ تولد 

مشخص نيست

 محل تولد 

نيويورک

 تحصیلات 

متخصص اطفال

 وب سایت 

www.nadiahashimi.com