انجمن ادبیات داستانی دریچه

لطفا شکیبا باشید
dariche93.ir


دوریس لسینگ

نویسنده


خانم دوریس می لسینگ (Doris May Lessing) ملیتی بریتانیایی دارد که در 22 اکتبر 1919 در شهر کرمانشاه ایران چشم به جهان گشود. پدر وی آلفرد تیلور معلول جنگ جهانی اول بود که در کرمانشاه کارمند بانک شاهنشاهی ایران بود و مادرش امیلی ماد تیلور  پرستار بود که در سال 1925 به زیمبابوه مهاجرت کردند.
هرچند خانواده دوریس کاتولیک نبودند ولی او به یک مدرسه کاتولیک رفت و در 13 سالگی مدرسه را ترک کرد. در 15 سالگی خانه را ترک کرد و به عنوان پرستار بچه مشغول به کار شد. کارفرمایش متون ساسی و جامعه شناسی‌ در اختیار او گذاشت و تقریباً در از همین زمان شروع به نوشتن نمود.
در سال 1937 به جنوب انگلستان شهر سالزبری نقل مکان نمود و تا به عنوان اپراتور تلفن کار کند و در مدت کوتاهی با همسر اولش فرانک ویدم ازدواج کرد که حاصل 6 سال زندگی مشترک با وی دو فرزند بود.
وی پس از عضویت در باشگاه‌ کتاب چپ و باشگاه کتاب سوسیالیستی با همسر دوم خود گوتفرید لسینگ آشنا شد و از وی نیز صاحب یک فرزند گردید و در سال 1949 این ازدواج نیز منجر به طلاق گردید.
پس از جدایی به همراه کوچک‌ترین پسرش به لندن نقل مکان نمود و نخستین رمانش با عنوان «علفها آواز می‌خوانند» را منتشر نمود. این اثر وی را به شهرت رساند مهمترین اثر وی «دفترچه طلایی»  را در سال ۱۹۶۲ منتشر نمود 
وی در سال ۱۹۸۴ سعی نمود دو رمان را با نام مستعار «جین سامرز  (Jane Somers) » را به چاپ برساند تا به این وسیله دشواریهایی که نویسندگان تازه کار جهت چاپ آثار خود را دارند نشان دهد. ناشر لسینگ در بریتانیا این آثار را رد کرد ولی انتشارات ناپف(Knopf) در ایالت متحده آمریکا آن ها را پذیرفت.
دوریس لسینگ، روز یکشنبه ۱۷ نوامبر ۲۰۱۳ در سن ۹۴ سالگی در هامپستند حومه شهر لندن درگذشت. 
نوشته‌های وی به سه دوره تقسیم می‌شود:
تم کمونیستی : به زمانی مربوط می‌شود که او به شکل رادیکال در باره مباحث اجتماعی می‌نوشت  سالهای ۱۹۴۴تا ۱۹۵۶ ولی پس از سرکوب قیام مردم مجارستان به ‌وسیله ارتش سرخ در سال ۱۹۵۶ ضد کمونیست شد. ولی در سال ۱۹۸۵ با نوشتن تروریست خوب بازگشتی مجدد به این دوره ادبی خود داشت.
تم روانشناسانه : در بازه زمانی سالهای ۱۹۵۶تا ۱۹۶۹ آثاری با مفاهیمی نظیر رشد، سلامت، رفتارهای اجتماعی را در بر می‌گرفت.
تم صوفیانه : که عمدتاً در زمینه‌ای علمی تخیلی است. نخستین کتاب از سری کتابهای علمی-تخیلی وی «شکسته» بود و «سهیل» نیز یکی از آثار صوفی گرایانه وی است.
وی در سال ۲۰۰۷ در مصاحبه با نشریه اسپانیایی «ال پائیس» رویکردی ضد ایرانی از خود بروز داد «از ایران متنفرم. از دولت ایران متنفرم. دولت خبیث و بی‌رحمی‌است... .»
آثار وی عبارتند از:
«علف‌ها آواز می‌خوانند»
«دفترچه طلایی»
«رهنمودهایی برای نزول در دوزخ»
«تابستان پیش از تاریکی»
«خاطرات یک نجات یافته»
«خاطرات یک همسایه خوب»
«اگر کهنه بتواند»
«تروریست دوست‌داشتنی»
«فرزند پنجم»
«مارا و دان»
«شیرین‌ترین رویاها»
«بازی کردن»
«دری که می‌خواند»
«بچه‌های خشونت»
«زیر پوست من: جلد اول اتوبیوگرافی من»
اشتراک گذاشتن در تلگرام
تصویر کاربر  مشخصات اجمالی 

 نــــام 

دوریس لسینگ

 تاریخ تولد 

۲۲ اکتبر ۱۹۱۹ میلادی

 محل تولد 

کرمانشاه

 وفات 

۱۷ نوامبر ۲۰۱۳ میلادی

 همسر 

گوتفرید لسینگ، فرانک ویسدم