انجمن ادبیات داستانی دریچه

لطفا شکیبا باشید
dariche93.ir


رضا دانشور

داستان‌نویس و نمایش‌نامه‌نویس


رضا دانشور در سال ۱۳۲۶ خورشیدی در مشهد متولد شد. ابتدا به تئاتر علاقمند شد و به همراه افرادی چون داود کیانیان، داریوش ارجمند، انوشیروان ارجمند، رضا صابری و رضا کیانیان در تکوین یک جریان تئاتری مهم در شهر مشهد نقش عمده‌ای داشت. . در دوران دانشجویی با اقتباس از کتاب ابوذر غفاری خداپرست سوسیالیست ترجمه و تألیف علی شریعتی نمایشنامه‌ای با نام ابوذر نوشت.این نمایشنامه که بر محور بازی یک بازیگر نوشته شده بود در زمستان ۱۳۴۹ در مشهد به روی صحنه رفت و با استقبال روبرو شد. این نمایش یک بار دیگر در سال ۱۳۵۱ با عنوان یک ابوذر دیگر در حسینیه ارشاد تهران اجرا شد.

رضا دانشور ابتدا در دهه پنجاه خورشیدی با چاپ داستانهای کوتاه در نشریات و مجلات شناخته شد،انتشار رمان «نماز میت» او را به عنوان نویسنده‌ای توانمند در داستان‌نویسی ایران مطرح کرد.[۳] به گونه‌ای که هوشنگ گلشیری در سخنرانی معروف خود در شب‌های شعر گوته در بررسی وضعیت ادبیات داستانی ایران عنوان کرد که نماز میت رضا دانشور را نمی‌توان نادیده گرفت.
او پس از انقلاب و در اوایل دهه ۶۰ به فرانسه مهاجرت کرد.
رضا دانشور بر اثر ابتلاء به بیماری سرطان در شامگاه ۶ خرداد ۱۳۹۴ (۲۷ مه ۲۰۱۵) در سن ۶۸ سالگی در بیمارستانی در پاریس درگذشت.
رمان
عاشورا، عاشورا
کپرنشین‎ها
نماز میت
خسرو خوبان
مجموعه داستانویرایش
هی‌هی جبلی قم‌قم
شش داستان لوح
محبوبه و آل
نمایش‌نامه‌ویرایش
کجای سال دو هزار منتظرت باشم
خورشید روی یخ
شهر لوط
مسافر هیچ کجا
گفتگوویرایش
باغی میان دو خیابان: چهار هزار و یک روز از زندگی کامران دیبا (گفتگوی رضا دانشور با کامران دیبا)
از رضا دانشور چندین داستان کوتاه منتشر نشده به جای مانده است. تحقیقات او دربارهٔ تاریخ و جغرافیا و فرهنگ بلوچستان و هم‌چنین داستانک‌هایی دربارهٔ آیین پهلوانی از دیگر آثار ماندگار اوست.
اشتراک گذاشتن در تلگرام
تصویر کاربر  مشخصات اجمالی 

 نــــام 

رضا دانشور

 تاریخ تولد 

1326

 محل تولد 

مشهد

 وفات 

۶ خرداد ۱۳۹۴