انجمن ادبیات داستانی دریچه

لطفا شکیبا باشید
dariche93.ir


ولادیمیر ناباکوف

نویسنده، مترجم و منتقد چندزبانه


«ولادیمیر ناباکوف» را با رمان و ادبیات پست‌مدرن به یاد می‌آورند، اما او از طراحان بزرگ سیستم‌های پیچیده بازی شطرنج و مجموعه‌دار تخصصی پروانه و شب‌پره هم بود.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ناباکوف نویسنده‌ای روس بود که اغلب آثارش را به زبان مادری‌اش به نگارش درآورد اما یکی از چهره‌های شاخص نثر نگلیسی محسوب می‌شود. به مناسب فرارسیدن دویست‌وششمین سال‌روز تولد او نگاهی اجمالی داریم به نکات خواندنی از زندگی این رمان‌نویس مطرح روس:

کودکی شگفت‌انگیز و نبوغ در عرصه‌های متعدد

«ولادیمیر ولادیمیرویچ ناباکوف» روز 22 آوریل 1899 در سن‌پترزبورگ روسیه و در خانواده‌ای متمول به دنیا آمد. این رمان‌نویس روسی آمریکایی 9 اثر نخستش را به زبان مادری خلق کرد اما پس از نگارش چند رمان به انگلیسی، به چهره‌ای بین‌المللی در عرصه نثر انگلیسی تبدیل شد. نبوغ ناباکوف تنها به حوزه‌ ادب محدود نمی‌شد؛ او را از طراحان بزرگ سیستم‌های پیچیده بازی شطرنج و مجموعه‌دار پروانه و شب‌پره می‌دانند.

دوران کودکی او که خود آن را فوق‌العاده توصیف کرده، برایش بسیار جالب بود. در خانواده‌ ناباکوف به سه زبان فرانسوی، انگلیسی و روسی صحبت می‌شد و همین امر موجب شد تا او از کودکی با سه زبان دنیا آشنا شود. او در واقع خواندن و نوشتن را پیش از آن‌که به زبان روسی بیاموزد، ابتدا به زبان انگلیسی فراگرفت.
اعضای خانواده‌ ناباکوف با آغاز انقلاب فوریه در سال 1917، روسیه را ترک و بعد از مدتی در سال 1919 به انگلیس مهاجرت کردند. او در این سال وارد دانشگاه کمبریج شد و به مطالعه‌ زبان‌های رومی ‌و اسلواکی پرداخت. پس از آن ‌که در سال 1923 فارغ‌التحصیل شد، به برلین رفت و توانست به‌عنوان یک شاعر و نویسنده نامی ‌برای خود دست‌ و پا کند.
ناباکوف در سال 1925 با «ورا اسلومین» در برلین ازدواج کرد و در سال 1937 به‌همراه خانواده‌اش آلمان را به مقصد پاریس ترک کردند. سه سال بعد از آن، با «ادموند ویلسون» آشنا شد؛ کسی که آثار ناباکوف را به ناشران آمریکایی معرفی کرد تا زمینه‌ شهرت جهانی این جوان روسی فراهم شود.
اشتراک گذاشتن در تلگرام
تصویر کاربر  مشخصات اجمالی 

 نــــام 

ولادیمیر ناباکوف

 تاریخ تولد 

۲۲ آوریل ۱۸۹۹ میلادی

 محل تولد 

سن پترزبورگ

 وفات 

۲ ژوئیه ۱۹۷۷ میلادی