انجمن ادبیات داستانی دریچه

لطفا شکیبا باشید
dariche93.ir


احمد محمود

نویسنده


احمد محمود
زادروز	۴ دی۱۳۱۰ شمسی
اهواز، ایران
درگذشت	۱۲ مهر، ۱۳۸۱
تهران
آرامگاه	امامزاده طاهر در کرج
ملیت	ایرانی
نام‌های دیگر	احمد اعطا
پیشه	نویسنده
سبک	رئالیسم اجتماعی

احمد اعطا با نام ادبی احمد محمود - ۴ دی ۱۳۱۰، دزفول - ۱۲ مهر ۱۳۸۱، تهران ه شمسی نویسندهٔ معاصر ایرانی بود. او را پیرو مکتب رئالیسم اجتماعی می‌دانند. معروف ترین رمان او همسایه‌ها در زمرهٔ آثار برجستهٔ ادبیات معاصر ایران شمرده می‌شود.[۱]

احمد محمود در ۴ دی ۱۳۱۰ در شهر اهواز از پدر و مادری دزفولی الاصل به دنیا آمد و شاید به همین دلیل بیشتر خود را دزفولی می دانست. در برخی از آثارش چون همسایه‌ها و مدار صفر درجه واژه‌ها و جملاتی به گویش دزفولی به چشم می‌خورد و نیز شخصیت «نعمت» در داستان «غریبه‌ها و پسرک بومی» از کتابی به همین نام نیز از یکی از اهالی دزفول به نام نعمت علائی گرفته شده‌است که حول‌وحوش سال ۱۳۲۳ در دزفول به دست افراد ناشناسی ترور می‌شود. پدر احمد محمود در سال ۱۳۵۶ که در آن زمان احمد محمود ۴۶ ساله بود فوت کرد و مادرش در سال ۱۳۷۹ دو سال قبل از درگذشت خود احمد محمود از دنیا رفت. محمود اعطا برادر کوچک تر احمد محمود است. احمد محمود از سال ۱۳۴۲ همراه خانواده اش در تهران زندگی می‌کرد و محمود اعطا در اهواز در خانه پدری بود.
پس از سپری کردن دوران تحصیلات ابتدایی و متوسطه در زادگاهش، به دانشکده افسری ارتش راه یافت؛ اما ازجمله تعداد زیاد دانشجویان دانشکدهٔ افسری بود که پس از کودتای ۲۸ مردادماه سال ۱۳۳۲ بازداشت و سپس بخش‌بخش آزاد شدند؛ درحالی‌که تنها ۱۳ نفر از آنان در زندان باقی ماندند.
احمد اعطا، یکی از این دانشجویان بود، که نه توبه‌نامه‌ای امضا کرد و نه به همکاری با حکومت پهلوی تن داد. به همین دلیل مدت زیادی را در زندان به‌سر برد که گویا مشکل ریوی او که درنهایت به مرگش منجر شد، یادگار همان دوران بوده‌است.
مدتی هم در حوالی خلیج فارس، از جمله در بندر لنگه، در تبعید به سر برد و البته خودش از این دوران با عنوان: «... زمانی که گرفتار بازی سیاست شده بودم!» یاد می‌کند.
در باره خود می‌گوید«بعد از انقلاب به اصرار خودم بازخرید شدم و خانه نشین شدم تا شاید به درد درمان‌ناپذیری که همه عمر با من بود - و هست - سامان بدهم. دیر بود اما چاره نبود.»
احمد محمود در اواخر عمر دچار بیماری تنگی نفس شد و این بیماری در سال ۱۳۸۰ یک بار او را به بیمارستان کشاند. در اول مهرماه ۱۳۸۱ بار دیگر حال او به وخامت گرایید و پس از انتقال به بیمارستان و بستری شدن، در روز جمعه ۱۲ مهر سال ۱۳۸۱ به دنبال یک دورهٔ بیماری ریوی در بیمارستان مهراد در تهران درگذشت و در امامزاده طاهر کرج به خاک سپرده شد.
مجموعه داستان‌ها
مول - ۱۳۳۸ ه شمسی 
دریا هنوز آرام است - ۱۳۳۹ ه شمسی 
بیهودگی - ۱۳۴۰ ه شمسی 
زائری زیر باران - ۱۳۴۷ ه شمسی 
از دلتگی - ۱۳۴۸ ه شمسی 
پسرک بومی - ۱۳۵۰ ه شمسی 
غریبه‌ها - ۱۳۵۲ ه شمسی 
دیدار - ۱۳۶۸ ه شمسی 
قصه آشنا - ۱۳۷۰ ه شمسی 
از مسافر تا تبخال - ۱۳۷۱ ه شمسی 
رمان‌ها
همسایه‌ها - ۱۳۵۳ ه شمسی 
داستان یک شهر - ۱۳۶۰ ه شمسی 
زمین سوخته - ۱۳۶۱ ه شمسی 
مدار صفر درجه - ۱۳۷۲ ه شمسی 
درخت انجیر معابد - ۱۳۷۹ ه شمسی ، برندهٔ دورهٔ اول جایزهٔ هوشنگ گلشیری به عنوان بهترین رمان.
ترجمه
آدم زنده - رمان ه شمسی - اثر «ممدوح‌بن عاطل ابونزال» - ۱۳۷۶ ه شمسی 
و دو فیلمنامه
جایزه پکا بابت «مجموعه آثار» 
اشتراک گذاشتن در تلگرام
تصویر کاربر  مشخصات اجمالی 

 نــــام 

احمد محمود

 تاریخ تولد 

۴ دی۱۳۱۰ شمسی

 محل تولد 

اهواز

 وفات 

۱۲ مهر ۱۳۸۱ شمسی