انجمن ادبیات داستانی دریچه

لطفا شکیبا باشید
dariche93.ir


جک کرواک

رمان نویس، شاعر و نقاش


جک کرواک  (Jack Kerouac) با نام اصلی ژان-لوئی کرواکرمان نویس و شاعر فرانسوی آمریکایی تبار که در ۱۲ مارس ۱۹۲۲ در لوول، ماساچوست به دنیا آمد و در همان جا بزرگ شد، سپس در دانشگاه کلمبیا و در رشته فوتبال تحصیل کرد. در این دانشگاه او با آلن گینزبرگ و ویلیام بورو دوم آشنا شد و این سه تبدیل به اعضای مرکزی نویسندگان نسل بیت شدند.او یک بت شکن ادبی در کنار ویلیام بورو دوم و آلن گینزبرگ به حساب می آید. کرواک به خاطر فی البداهه نویسی اش شهرت بسیاری یافته بود.
بیشتر آثار وی در قالب موضوعاتی چون معنویت کاتولیک، بودیسم، مواد مخدر و مسائل اخلاقی و جنسی قرار می گرفت. وی در سال ۱۹۶۴ با نیل کسدی که الهام بخش دین موریاتی شخصیت اصلی رمان تاثیر گذارش به نام «در راه» یا در جاده (۱۹۵۷) بود، آشنا شد. وی برخلاف اولین رمانش «شهر و ولایت» (۱۹۵۰) که عامه فهم‌تر بود، رمان «در راه» با سبک فی‌البداهه گویی جاز نوشته شده است ، اثری که کرواک بعدها آن را «عروض رقص فی البداهه» نامید. او در مقاله کوتاه خود با عنوان «اصول نثر فی البداهه» نوشت:
از آثار معروف وی می‌توان به اثر در جاده اشاره کرد.
روش فی‌البداهه نویسی کرواک بر شاعران نسل بیت تاثیر گذاشت، «زوزه» و «kaddish» و کلاً بیشتر شعرهای بلند گینز برگ تحت تاثیر آن چیزی است که کرواک در «سرچشمه های لذت در شعر» در مورد نوعی شعر جنون‌مند ذن گونه قدیم – جدید می‌گوید ... «روش نشان دادن چیزها به طور مستقیم، صریح، ناب، بدون گزینش و یا توضیح، دنگ دنگ آوای آبی حقیقی انسان».
آثار منتخب در کتاب «مکزیکو سیتی بلوز» (۱۹۵۹) به یاد ماندنی‌ترین اثر کرواک است. «شعرهای پراکنده» مجموعه ی دیگری است که در سال ۱۹۷۱ و پس از مرگش منتشر شد. وی در سال ۱۹۶۹ بر اثر خونریزی داخلی به خاطر مصرف بیش از حد مواد الکلی در گذشت
اشتراک گذاشتن در تلگرام
تصویر کاربر  مشخصات اجمالی 

 نــــام 

جک کرواک

 تاریخ تولد 

۱۲ مارس ۱۹۲۲ میلادی

 محل تولد 

آمریکا

 وفات 

۲۱ اکتبر ۱۹۶۹ میلادی